| Lapkriio 15 d. Taurags rajono savivaldybje vyko ekspert apskritojo stalo diskusija „Prekyba monmis Taurags apskrityje: problemos ir ikiai“. Daug dmesio diskusijoje buvo skirta vaik inaudojimo atvejams.
„Taurags rajone situacija yra sudtinga. vairios organizuotos nusikaltli gaujos naudojasi auktu nedarbo lygiu ir socialinje atskirtyje esani eim padtimi, vea jaunas mergaites prostitucijai Piet alis, vaikai danai yra veami vagiliauti Norvegij, Vokietij, Danij. „Caritas“ organizacijai tenka susidurti su toki nusikaltim pasekmmis, padti nukentjusiems asmenims ir j eimoms. Tik darnus teissaugos ir vaiko teisi apsaugos srityje dirbani institucij bendradarbiavimas gali padti ukirsti keli tokiems nusikaltimams“, – sak diskusijos moderator „Lietuvos Caritas“ projekto „Pagalba nukentjusiems nuo prostitucijos ir prekybos monmis“ vadov Kristina Miinien.
2011 metais spalio mnes Norvegijoje Bergeno mieste buvo nuteisti du Lietuvos pilieiai, kurie 2009- 2010 metais, pasinaudoj vaik i skurdi eim padtimi, vert juos vagiliauti ir i to pelnsi. Vaik gyvenimo slygos buvo baisios: Norvegijoje jie buvo priversti miegoti automobilyje, tam, kad prasimaitint, vog maist ir nuolat buvo gsdinami, jog jie bus palikti svetimoje alyje.
„Teismas nusprend, jog abu teisiamieji tyia inaudojo vaikus pasipelnymo tikslais. Vienam teisiamj buvo skirta ketveri, o kitam − eeri met laisvs atmimo bausm“, - paymjo Valstybs vaiko teisi apsaugos ir vaikinimo tarnybos direktor Odeta Tarvydien.
Ši met birel LR Seimas prim pataisas, kurios tiksliau reglamentavo nuostatas, susijusias su prekyba monmis, inaudojimu priverstiniam darbui ar paslaugoms, vaiko pirkimu ir pardavimu.
Baudiamajame kodekse Seimas taip pat pakeit nuostatas dl vaiko pirkimo arba pardavimo. Tas, kas sil pirkti, kitaip gyti, pardav, pirko, kitaip perleido, gijo, verbavo, gabeno arba laik nelaisvje vaik, inodamas ar siekdamas, kad, neatsivelgiant vaiko sutikim, jis bt neteistai vaikintas, inaudojamas vergijos ar panaiomis vergij slygomis, prostitucijai, pornografijai, kitoms seksualinio inaudojimo formoms, priverstiniam darbui ar paslaugoms, skaitant elgetavim, nusikalstamai veikai daryti arba kitiems inaudojimo tikslams, yra baudiamas laisvs atmimu nuo trej iki dvylikos met.
Diskusijos Tauragje metu ekspertai kalbjo apie tai, nuo ko reikt pradti, gavus informacijos arba esant tarimams, kad yra prekybos monmis atvejis. Vaiko teisi apsaugos specialist teigimu, pradti reikia nuo galim auk identifikavimo, bendro darbo su teissaugos institucijomis, veiksm planavimo ir organizavimo, pagalbos.
Ekspert diskusijoje buvo akcentuojamas socialini darbuotoj vaidmuo. Socialiniai darbuotojai turt daugiau kalbtis su vaikais, j eimomis, bendruomenmis.
„Pastebjus prekybos monmis atvej privalu teikti informacij teissaugos ir vaiko teisi apsaugos tarnyboms“, – pabr O. Tarvydien.
Policijos atstov teigimu, danai identifikuoti aukas yra sunku, nes nra gaunama pakankamai informacijos. Taip pat toki byl tyrim apsunkina nukentjusij vengimas duoti parodymus.
„Teissaugos institucijoms mes silome savo pagalb bendraujant su nukentjusiais asmenimis ir j eimos nariais. „Caritas“ socialiniai darbuotojai turi reikiam psichologini ir socialini gdi, kad padt policijos pareignams apklausti nuketjusiuosius. Kitas klausimas, kur mes visada keliam − kiek teissaugos institucijos yra pasiruousios apsaugoti aukas nuo nusikaltli poveikio grus Lietuv “, – diskusijoje kalbjo K. Miinien.
Vaiko teisi apsaugos specialist teigimu, kartais vaikai yra iveami su tv inia. „Buvo atvejis, kai dingus vaikui, jo iveim ilgai slp patys tvai. O pat iveimo fakt pavyko nustatyti tik gavus informacij i kit vaiko giminaii“, - apie sunkumus nustatant prekybos monmis atvejus sak Taurags savivaldybs Vaiko teisi apsaugos skyriaus vedja Jolita Vaivilait. Diskusijos pabaigoje dalyviai sutar, kad reikalingas glaudesnis bendradarbiavimas tarp institucij, greitesni informacijos mainai. Svarbu kelti bendruomeni smoningum ir ugdyti j gebjimus pastebti galimus prekybos monmis atvejus ir ukirsti keli nusikaltimams.
Lietuvos Caritas informacija |